با ورود و یا ثبت نام وارد انجمن شوید.
X با کلیک روی تبلیغات سایت می‌توانید در تامین بخش بسیار اندکی از هزینه‌های بالای نگهداری این مجموعه با ما سهیم شوید.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات و تجربه های مرتبط با دفاع از پایان نامه و سمینار
نویسنده پیام
Armin آفلاین
آرمین کامفیروزی
Administrator

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

اعتبار: 42
سپاس‌ها: 288
956 سپاس گرفته‌شده در 349 ارسال
ارسال: #1
نکات و تجربه های مرتبط با دفاع از پایان نامه و سمینار
با کسب اجازه از دوستانی که از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند و یا در جریان جلسات دفاع از سمینار و پایان نامه هستند این مبحث برای بیان نظرات و تجربیات آنان به صورت مستقیم و یا نقل قول از ایشان ایجاد شده است تا سایر دوستان نیز بتوانند از آن بهره مند شوند.

مطالب بیان شده، نظرات، تجربیات و دانسته های شخصی دانشجویان می باشد.
با سپاس از عزیزان 53

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ تير ۱۳۹۱، ۰۷:۴۱ ب.ظ، توسط Armin.)
۱۴ تير ۱۳۹۱، ۰۷:۲۶ ب.ظ
وب سایت ارسال‌ها پاسخ

Armin آفلاین
آرمین کامفیروزی
Administrator

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

ارسال: #2
RE: نکات و تجربه های مرتبط با دفاع از پایان نامه و سمینار
مهندس علی عظیمی،
کارشناس ارشد تجارت الکترونیک (۱۳۸۷):

--------------------------------------------------
سلام
من چند نکته مهم را که به نظرم میرسد برای شما و سایر دوستان بازگو می کنم

اول اینکه جلسه دفاع با حضور استاد راهنما - اساتید مشاور و نماینده تحصیلات تکمیلی برگزار میشود. حضور افراد دیگر بعنوان تماشاچی آزاد است. انتخاب نماینده تحصیلات تکمیلی باید حتما از اساتید رسمی دانشگاه شیراز باشد ولی انتخاب اساتید راهنما و مشاوراز دانشگاه های دیگر آزاد است

نماینده تحصیلات تکمیلی مسئول کنترل جلسه از نظر مطابقت آن با قوانین دانشگاه شیراز است و در مورد پایان نامه سئوال تخصصی نمی پرسد و دخالت نمی کند ولی صحه گذاری جلسه دفاع با نماینده تحصیلات تکمیلی است و اگر ایشان اعتبار جلسه را تایید نکند دفاع باید تمدید شود

نمره پایان نماه توسط اساتید راهنما و مشاور داده میشود و میانگین آنها نمره نهایی را تشکیل میدهد. توزیع نمره ها بصورت زیر است:
- آرایش و تنظیم و حسن نگارش 2/5 نمره
-سطح علمی و کاربردی مطالب 5
-نحوه استفاده از منابع و به روز بودن منابع 2
- تجزیه و تحلیل و بخث و نتیجه گیری 5
- نوآوری و بدیع بودن مطالب 2
- نحوه ارائه مطالب 1/5
- توانائی پاسخگوئی به سئوالات 1
- پذیرش مقاله در کنفرانس ها و یا حمایت مالی از طرف سازمانها 1

برای اخذ 1 نمره آخر باید اصل گواهینامه ارائه مقاله در کنفرانس و یا قرارداد منعقده سازمان حامی با دانشگاه شیراز ارائه شود

معمولا مدت هر دفاع حدود 40 دقیقه مناسب است و بیش از این خسته کننده میشود. برای این منظور تعداد اسلایدها باید متناسب با زمان باشد. بطور متوسط هر اسلاید یک دقیقه توصیه می کنم قبل از ارائه نهایی، چند نوبت تمرین کرده و مطالب نزد دوستان و همکاران ارائه دهید تا بر مطالب و ترتیب ارائه انها تسلط داشته باشید

در دفاع باید تمرکز بر کار انجام شده (فصل 3 و 4) باشد و بیان طولانی ادبیات تحقیق توسط اساتید مورد توجه قرار نمی گیرد. ایشان به دنبال این هستند که شما چه اقدام خاصی را انجام داده و بقولی چه چیزی را به دانش اضافه کرده اید ؟ چگونه و چه نتایجی بدست آورده اید و چگونه با مشکلات و چالشها مواجه شده و انها را برطرف کرده اید

پس از اتمام ارائه سئوال جواب توسط اساتید مشاور و در برخی موارد استاد راهنما انجام میشود و باید با پیش بینی قبلی (حتی ایجاد زمینه برای توجه اساتید به طرح سئوالات مورد نظر شما !! ) به این سئوالات تا حد امکان پاسخ داده شود تا تسلط شما به مطلب مشخص شود. در بهترین حالت استاد راهنما باید به پاسخگوئی شما کمک کند و اگر از قبل با هم هماهنگ شده و مطالب را مطالعه کرده باشد این موضوع به ارزیابی بهتر شما کمک زیادی می کند.

به روال معمول اساتید سئوالاتی می پرسند و این حق ایشان است . معمول است که اگر استاد راهنما از دانشگاه دیگری باشد معمولا اساتید مشاور سئوالات بیشتری مطرح کنند تا به طرف مقابل نشان دهند دست بالاتر را دارند
نباید طرح سئوالات یا عدم پاسخگوئی به سئوالات ایشان موجب عصبانیت یا استرس شود این روال معمول جلسات دفاع است که بخشی از سئوالات را نتوان پاسخ داد و اشکالات را هم متواضعانه پذیرفت.

جلسه دفاع راحتتر از آن است که معمولا تصور میشود و اگر در مورد نحوه تهیه اسلایدها و دفاع سناریو داشته باشید مشکلی بوجود نمی اید. بنابراین نگرانی خاصی نداشته باشید
سالم باشید

۱۴ تير ۱۳۹۱، ۰۷:۳۲ ب.ظ
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
Mahnaz Nikbakht آفلاین
مهناز نیکبخت
مدیر انجمن

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

اعتبار: 16
سپاس‌ها: 133
141 سپاس گرفته‌شده در 44 ارسال
ارسال: #3
(۱۴ تير ۱۳۹۱، ۰۷:۲۶ ب.ظ)Armin نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با کسب اجازه از دوستانی که از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند و یا در جریان جلسات دفاع از سمینار و پایان نامه هستند این مبحث برای بیان نظرات و تجربیات آنان به صورت مستقیم و یا نقل قول از ایشان ایجاد شده است تا سایر دوستان نیز بتوانند از آن بهره مند شوند.

مطالب بیان شده، نظرات، تجربیات و دانسته های شخصی دانشجویان می باشد.
با سپاس از عزیزان 53
محمد نوری مطلق،
کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی (1388):
m.nori.motlagh@gmail.com
با سلام
موارد ذیل تو این بهبوهه دفاع و شور اشتیاق دوستان یادآوریش خالی از لطف نیست.
مطلب ذیل به نقل از آقای شیراوژن هست:

پیشتر تجربیاتی از جلسه دفاع برای عزیزان ارسال شد که این بار با اندکی اضافات دوباره ارسال می شود. امید که مفید واقع گردد

بی شک در هر ارائه ی مطلبی حفظ آرامش ، غلبه بر استرس ، زمان بندی مناسب ، شیوه ارائه و شیوایی بیان از مهم ترین عوامل اثر گذار و جلب نظر محاطب می باشند. با این رویکرد آنچه که از جلسه دفاع تجربه نمودم را خدمتتان ارائه می گردد.

1- در روزهای پیش از دفاع لازم است که بارها و بارها جلسات پیش دفاع برای خود تدارک دیده و خود را در فضای آن قرار دهید.
2- تنظیم دقیق وقت و مدت زمان ارائه. چنانچه زمان جلسه بیش از انتظار حاضرین باشد بی شک اثرات نا مطلوبی بر دفاع شما خواهد گذاشت. مدت زمان ارائه را در ابتدای جلسه اعلام نمایید.
3- چنانچه وقت مورد نظر شما بیش از وقت معمول است باید ارائه به گونه ای تنظیم شود که ارائه شما جذاب و مخاطب در تمام مدت زمان ارائه مشتاقانه در انتظار ادامه مطلب باشد.
4- چنانچه قصد استفاده از لپ تاپ دانشکده را دارید حتما فونت های مورد استفاده در فابل ارائه را همراه خود داشته و بر روی دستگاه مورد اشاره نصب نمایید.
5- علاوه بر فلش حتما فایل ارائه را بر روی لوح فشرده رایت و همراه خود داشته باشید.
6- در نظر گرفتن پاره ای از احتمالات می تواند ریسک شما را در دفاع کاهش دهد. با این احتمال که ممکن است در جریان دفاع برق قطع شود حتما به تعداد اعضاء داوری و اساتید راهنما و مشاور از فایل ارائه پرینت تهیه و همراه خود داشته باشید تا قادر باشید جلسه دفاع را به پایان برسانید.
7- بی شک شروع جلسه کمی سخت و استرس آور است. راه کار عملی می تواند این باشد که پیش از شروع با آرامش نگاهی به جمع انداخته و دفاع را با تشکر از اساتید راهنما ، مشاور ، رئیس دانشکده و خانواده ( همسر / والدین) شروع نمایید.
8- حتما اسکوپ و محدوده پژوهش را برای حضار شرح دهید.
9- از خواندن اسلاید ها پرهیز نموده و صرفا بر اساس ارائه مطلب اسلاید مورد نظر را نمایش دهید.
10- سعی شما باید پاسخ به سئوالات تحقیق و یا اثبات فرضیات (فرض صفر یا فرض یک / رد یا پذیرش) باشد.
11- چنانچه در جریان دفاع پرسشی از جانب هیأت داوری مطرح شد از ایشان خواهش کنید که پرسش ها در پایان دفاع مطرح شود. این موضوع را نیز می توانید پیش از شروع یادآور شوید تا در جریان دفاع وقفه ای ایجاد نشده و در نظم فکری شما نیز اختلالی ایجاد نگردد.
12-ممکن است پرسش هایی از شما شود که هیچ گونه ارتباط منطقی با موضوع و اسکوپ کار شما نداشته باشد. در پاسخ، با احترام و خونسردی کامل اشاره به این موضوع داشته باشید که پرسش خارج از محدوده و اسکوپ تحقیق شماست و این خود می تواند موضوع یک تحقیق تکمیلی باشد.

13- انتظار آنچنانی از اساتید راهنما و مشاور نداشته باشید. یک تنه باید قادر باشید که دفاعی بی نظیر را ارائه داده و خود را برای هر گونه پرسشی آماده نمایید..

14- در تهیه فایل ارائه سعی نمایید که از فونتهای رنگی روشن پرهیز کنید چرا که رنگهای روشن از طریق ویدئو پروژکتور واضح نمایش داده نخواهند شد.
15- از صفحات رنگی برای تهیه فایل ارائه خودداری نمایید. تهیه یک فایل ساده که مطالب را به خوبی ارائه نماید بسیار اثرگذار تر است.
16- صفحات فایل ارائه را شماره گذاری نمایید( مثلا صفحه 1 از 30 و...) تا مخاطب دقیقا بداند چه تعداد اسلاید باقی است.
17- مطالب ارائه شده برای هر اسلاید خلاصه و تیتر وار تهیه گردد. توضیحات تفصیلی را شما بایستی ارائه نمایید.

​این هم نکاتی که من قبلا فرستاده بودم:
در خصوص نمره آقای تدین، بالای 19 دادن که البته من راضی نشدم و کم دادن. برای پاور ارائه استاد راهنماتون باید خیلی کمکتون کنه چراکه نتیجه کل تلاش های شما در روز ارائه در همین پاور خلاصه میشه، چون اساتید معمولا متن تز را به دقت نگاه نمی کنند و اگر سوالی هم برایشان پیش بیاید از همین پاور و ارائه شما خواهد بود. خلاصه از تجربیاتم به شرح ذیل است:
دقت کنید:
- قبل از ارائه در همان روز به تک تک اساتید راهنما، مشاور، نماینده تحصیلات تکمیلی یادآوری کنید.
- حتما خانم محمدنژاد را هم یادآوری کنید تا فرم ها را آماده کرده در اول جلسه برای امضای اساتید بیاورد.
- با خانم ادبیی برای تصویه حساب در دانشکده هماهنگ کنید
- با خانم زارعی برای فعال کردن فرم تصویه حساب و همچنین تحویل کارت دانشجویی هماهنگ کنید.
- حداقل نیم ساعت قبل از رائه در محل حضور داشته و با هماهنگی انفورماتیک دانشکده ارائه تان را چک کنید تا دستگاه ها و نرم افزارهای مناسب نصب شده باشند.
- یکی دو نسخه از متن پایان نامه را پرینت نموده و در جلسه دفاع جهت مشاهده اساتیددر ابتدا ارائه دهید.
برای تهیه پاور دقت کنید:
- حتما چند روز قبل از ارائه پاور را به اساتید راهنما نشان دهید و تاییدشان را بگیرید
- آئین نامه را مطالعه کرده و متن تز را بر اساس آن تنظیم کنید تا در جلسه استاد تحصیلات تکمیلی اشکال زیادی نگیرد و دفاع شما تحت شعاع یک سری اشکالات نوشتاری ساده قرار نگیرد.
- صفحات پاور خلاصه و مفید باشند و از آوردن متن های طولانی اجتناب کنید
- صفحات بهتر است اینطور شماره گذاری شوند مثلا: 2 از 56
- هر صفحه دارای عنوان باشد و برای بیشتر از یک اسلاید مثلا عبارت (ادامه دارد...) در انتهای عنوان بیاید.
- صفحات از نظر رنگ و اندازه فونت دارای همخوانی باشند
- جملاتی که در اسلایدها میاورید نباید به صورت جمله فعل دار باشند به عبارتی:
غ: آموزش الگوریتم و برنامه نویسی در کشور ما وجود ندارد.
ص: نبود آموزش الگوریتم و برنامه نویسی در کشور ما
- آرم دانشگاه در تمام صفحات به صورت متناسب بیاید.
با آرزوی توفیق

=============================================================

مهناز نیکبخت
کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی (1390):

mahnaz.nikbakht@gmail.com

من برای دفاع یکسری از دوستان روز 29 مرداد 1392 رفتم دانشکده و نکاتی که از دید خودم روی برگه یادداشت کرده بودم رو براتون اینجا میارم:
1. قبلش باید با مسئولین مربوطه هماهنگ کرده باشید که در تاپیک قبلی توضیح داده شده (البته مراحل کار برای هماهنگی از طرف دانشکده خیلی ساده تر شده)
2. لپ تاپ خود را وصل کرده و دسکتاپ لپ تابتون رو با مانتیوهای موجود Share کنید و پاورپوینت خودتون رو تست کنید.
3. دو نسخه از گزارشتان را پرینت بگیرید بذارید جلوی اساتیدتان و همچنین از اسلایدهاتون هم کپی به همراه داشته باشید (به فکر رفتن برق به احتمال 1 درصد هم باشید)
4. شروع دفاع:خوش آمد گویی + معرفی خودتان و موضوع سمینارتان و تشکر و قدردانی از اساتیدتان
5. زمان دفاع: در مدت 20 دقیقه
نکاتی در مورد اسلایدها:
7. تعداد اسلایدها به صورت نرمان 20 تا 24 اسلاید
8. رنگ زمینه اسلایدها: بهتر است زمینه رنگ روشن و ساده و متن تیره استفاده شود که خوانایی کافی داشته باشد
9. متن اسلایدها بایستی خلاصه و جملات کوتاه شده باشد به همراه جدول و عکس های مورد نیاز که وضوح کافی داشته باشند. از نوشتن پاراگرافهای طولانی با فونت های ریز خودداری کنید. روی متن های کوتاه میتوانید توضیح کامل خود را شفاهی ارائه کنید.
10. شماره صفحه هر اسلایدها را طوری مشخص کنید که مشخص باشد کل اسلایدها چند تا و اکنون در چندمین اسلاید هستیم مثلا به صورت:22/5 (یعنی اسلاید پنجم از 22 اسلاید)
11. نوشته هاتون را از لبه اسلاید شروع به نوشتن نکنید بلکه یک کادر در وسط هر اسلاید در نظر بگیرید و متن خود را در آن بنویسید تا موقع FULL Page کردن صفحه متن داخل اسلاید کامل مشخص باشد
12. با کلیدهای میان بر صفحه کلیدتان برای عقب و جلو بردن اسلایدها و کوچک و بزرگ کردن صفحات و قلموها آشنا باشید.
13. اسلاید اول موضوع سمینار و معرفی خودتان و استادتان باشد. مثل صفحه اول گزارش پایان نامه
14. اسلایدهای آغازین: سرتیترهای موضوع سمینار و مقدمه و خلاصه ای از انچه قرار است در این 20 دقیقه ارائه دهید باشد
15. برای توضیح اسلایدها بهتره متن توضیحاتی که میدهید را روی برگه جلو خود داشته باشید و یا اونقدر قبلا تمرین کرده باشید که دیگه برگه هم جلوتون نذارید و مسلط توضیحات رو با نگاه به حضار ارائه دهید. (برای اینکه دچار استرس نشید فرض کنید تمام افرادی که جلو شما نشستند از موضوع هیچی نمیدونند و شما دارید تازه اونها رو آشنا میکنید و قراره به بهترین نحو این کار رو انجام بدید)
16. سریع بعد 5 دقیقه اصل مطلب را شروع کنید وگرنه از طرف اساتید تذکر میگیرید.
17. کلمات مخفف را به صورت کامل (انگلیسی و فارسی)نیز در صحبت هاتون بیان کنید.
18. اگر حس میکنید توضیحات مهمی هست که در وقت شما نمیگنجه اشاره کوتاهی بکنید و بگید توضیحات کامل رو در گزارش خودتان آوردید و یا حضار رو تشویق کنید از فلان منبع یا سایت اگر علاقه مند هستند مطالب رو دنبال کنند.(این نشون میده شما قبلا خودتون مطالعه کاملی روی این بحث داشتید)
19. سعی کنید نتیجه گیری قوی در انتهای کار داشته باشید.
20. سعی کنید در انتهای کار از حضار و اساتید بخواهید اگر سوالی هست بپرسند تا در حیطه تحقیقاتتون پاسخگو باشید.
21. معمولاً کار استاد ناظر اینه که ایراد بگیره از کارتون و یا سوالات تخصصی ازتون بپرسه پس بهتره مطالعات خوبی داشته باشید روی موضوعتون و از مثال های خوبی برای تفهیم موضوع استفاده کنید.
22. تقسیم نگاه بین حضار و اساتیدتان
23. همچنین بیان شیوا و گیرا (سعی کنید کتابی حرف نزنید و توضیحات را با بیانی روان ارائه دهید)
24. میتوانید در ابتدا و یا انتهای دفاع پذیرایی مختصری داشته باشید. ابتدای دفاع میتوانید کیک و نوشیدنی داشته باشید و یا انتهای دفاع میتونید شیرینی بدید. (معمولاً اساتید از بس شیرینی و نوشیدنی (آبمیوه و رانی) خوردن خسته شدند یه کم خلاقیت به خرج بدید، یک پذیرایی کاملا مختصر و دلچسب خوبه)

ایام به کام
۰۱ شهریور ۱۳۹۲، ۰۱:۴۹ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
abedi آفلاین
فرزانه عابدی
کمی تا قسمتی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #4
ممنون از توضیحات کامل.
یک سوال امکان ارائه سمینار در تهران هم میباشد ؟ اگر آره به چه صورت است استاتید میان تهران؟؟؟؟؟؟
۰۲ شهریور ۱۳۹۲، ۰۱:۵۴ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
e_darijani آفلاین
اسماعيل دريجاني
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 2
6 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #5
با سلام.

چند تا نکته هم در خصوص سمینار و ارائه آن به نکات بسیار زیبا و دقیق دوستان اضافه کنم
1- به نظر می رسد بهتر است ساعت دفاعتان را برای ساعت دوم به بعد روز ارائه انتخاب کنید. چرا؟ ممکنه استاد ناظر و یا استاد راهنما به هر دلیلی فراموش کنند به جلسه بیایند و اگر دفاع شما در ساعت اولیه باشد باید به روز دیگری موکول شود ولی اگر دفاع شما در ساعت دوم به بعد باشد می توانید با حضور در اولین ساعات در دانشکده و جلسات دفاع، استاد ناظر خود را بشناسید و پیگیر حضور او در دانشکده شوید. چراکه اگر استاد نیامده باشد از طریق دانشکده با وی تماس می گیرند که برای ساعت بعدی خودش را برساند. (این اتفاق روز دفاع بنده افتاد و استاد ناظر ساعت اول نبود و دوستانی که ارائه داشتند قرار شد روز دیگری بیایند و آخرش هم مشخص نشد که بعد از ظهر ارائه دادند و یا به روز دیگری موکول شد ولی همان استاد ناظر برای دفاع من که در آخرین بود حضور داشتند.)
2- اگر در جلسات دفاع روزهای قبل حضور نداشته اید حتما در اولین ساعات روز دفاع (مخصوصا اگر استرس دارید) در چند جلسه دفاع که با حضور استاد راهنمای خودتان و استاد ناظرتان برگزار می شود حضور داشته باشید تا از نحوه ارائه و پرسشهایی که می کنند و بخصوص گیرهایی که خواهند داد اطلاع حاصل کرده و خود را آماده نمایید. برای من این حضور یه جور قوت قلب بود و با حضور در 5 جلسه دفاع اول صبح من اعتمادم به خودم و کارم بیشتر شد.
3- اگر امکان دارد کسی به همراهتان باشد که در زمان ارائه بتواند وقت باقیمانده را از طریق علامتهایی که قبلا هماهنگ کرده اید به اطلاعتان برساند. همچنین حضور این شخص یا اشخاص جهت انجام پذیرایی خیلی کمک رسان است. من که کل پذیراییم رو دستم موند چون بعد از اتمام کار، اساتید خیلی سریع همه را به بیرون هدایت کردند تا برای نمره مشورت کنند.
4- اگر امکان دارد برای استاد دفاع و ناظرتان هدایایی تهیه کنید و بعد از ارائه و قبل از خروجتان از کلاس جهت مشورت اساتید به آنها تقدیم کنید تا تاثیرات آن را در نمره تان ببینید.
5- حتما سعی کنید پاور پوینت خود را در قالبهای 20 دقیقه ای 15 دقیقه ای و حتی 10 دقیقه ای آماده کنید تا دچار اشکال نشوید. (در روز دفاع من با توجه به تاخیر استاد ناظر و اینکه به صورت ناخوداگاه در همه جلسات تاخیرهایی ایجاد شد و من که می بایست 12:30 شروع می کردم 12:46 دقیقه کارم شروع شد. و متاسفانه من مجبور شدم خیلی سریع ارائه بدم (بچه هایی که در کار پیاده سازی کلاسها شرکت کردن می دونن - تقریبا مثل یکی از اساتیدی که در هر دقیقه چهار پنج خط متن می خوند) و دیگه تا ساعت 1:00 نمره هم اعلام شده بود)
5- البته فکر کنم (ان شاء الله این جوری نباشد) نمره خیلی به ارائه ربطی نداشته باشد و به اساتید و ... ربط دارد. (دوستانی که در ارائه های اول صبح حضور داشتند می دونند. هم من و هم بانک ملت و هم بانک صادرات نمره هامون مثل هم شد آخرشم نفهمیدم که من بهترم یا بدترم و یا میان این دو بانک)
دوستان عزیز توجه داشته باشید که اینها صرفا تجربه من از روز دفاع و حواشی آن بود.

(۰۲ شهریور ۱۳۹۲، ۰۱:۵۴ ب.ظ)abedi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون از توضیحات کامل.
یک سوال امکان ارائه سمینار در تهران هم میباشد ؟ اگر آره به چه صورت است استاتید میان تهران؟؟؟؟؟؟

امکان پذیر است و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار می شود

دانشجویانی که قصد برگزاری جلسه ارائه درس سمینار ویژه را در نمایندگی تهران دارند، حتماً می بایست چند روز قبل از برگزاری جلسه، دانشکده و نمایندگی تهران را در جریان قرار دهند. (هر گونه مشکلی از طریق دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و یا از طریق فکس 6460515، جهت مدیر تحصیلات تکمیلی قابل بررسی است)
۱۰ شهریور ۱۳۹۲، ۰۱:۰۳ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ

Ghatrei آفلاین
سعیده قطرئی
تازه وارد
*

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

3 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #6
ارائه سمينار من مرداد ماه بود.
استاد ناظر من جلسه صبح را يادشان رفته بود و تا ٢ يا ٣ ساعت( يادم نيست) به تعويق افتاد و من خودم خواستم كه حتما ارائه را آن روز تمام كنم و قبول كردم.
به نظر من اشتباه ترين كار استرس داشتن در اين روز به ياد ماندني مي باشد.
دكتر هاشمي استاد راهنماي من بودند كه خوب بودند، البته روز ارائه احتياج خاصي به ايشان نداشتم ، اما در ايميل ها با يك يا دو جمله مرا خوب راهنمايي مي كردند. خيلي جاها راه را اشتباه مي رفتم. كلا تا سؤال نپرسيد چيزي نمي گويند ، اما خوب پاسخم را مي دادند. 
از ايشان بخواهيد فايل پاورپوينتتان را چك كنند و اگر اشتباهي داريد ياداور شوند.
نمره هم ١٩.٥ شدم. 
البته همكاري من با دكتر هاشمي بعد از ارائه سمينار بيشتر شد و با همراهي ايشان مقاله اي به كنفرانس ليتواني فرستادم كه بسيار مديون راهنمايي هاي خوبشان هستم.

خدا رو شكر مدركم را گرفتم. داستان مدرك گرفتن من خيلي پر پيچ و خم است. آخر مجبور شدم به خاطرش بيايم ايران ، اول شيراز و بعد هم تهران براي وزارت علوم. هر چند خانم بهمني بسيار به من لطف كردند و در كارهايم حمايتم كردند و كارهايم سريع انجام شدند.  
متاسفانه  كاركنان دانشگاه درست نمي گويند كه چه كارهايي بايد انجام داد. 
مثلا من با كلي مشكلات كه وارد تحصيلات تكميلي شدم، طبقه اول مي گفت مدركت در طبقه هفتم است و طبقه هفتم مي گفت طبقه اول است، درحاليكه نااميدانه به آموزش برمي گشتم، يك بنده خير ديده گفت از دبيرخانه طبقه سوم هم بپرس؛ همانجا بود مدركم. خلاصه كه با مدرك موقت مشكل خاصي نيست اما اصل آن حوصله بيشتر مي خواهد.
توصيه مي كنم به حرف هاي كاركنان اعتماد زيادي نكنيد و امورتان را از هر سه ساختمان مرتبط به مدرك گرفتن پيگيري كنيد. متاسفانه اين سه ساختمان خيلي از هم بي اطلاع هستند و متاسفانه به خوبي مي توانند به هم پاس دهند. عذر بدتر از گناه " اينجا ايرانست" هم بسيار شنيده مي شود. تا مي توانيد سوال كنيد و ناراحت  پاسخ هاي بدرفتارانه شان نشويد تا مثل من كارتان خيلي عقب نيفتد كه من بسيار از تعويق امورم متاثر شدم . هر چند دروغ برخي كاركنان يا شايد پاسخ دادنشان به جاي نمي دانم مشكل عمده من بود. البته برخي از كاركنان هم بسيار خوب برخورد كردند و برخي نمي دانم چرا سلام نكرده، دعوا دارند .(البته داستان تاييديه تحصيلي براي آقاي منوچهري هم بسيار مهم است كه تلفني پيگير شويد.)

در حقيقت ما دو نفري تونستيم يك مدرك را بگيريم ، با وجود اينكه ديگر نمي خواستم به دوستان خوب شيرازيم زحمت دهم. 
 هميشه مديون لطف دوستان مهربانم هستم كه در اين دوران مرا ياري كردند ؛ تعدادشان زياد و اثر گرماي محبتشان ابديست. 
۱۱ آذر ۱۳۹۲، ۱۲:۰۴ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
taher آفلاین
نیلوفر طاهر
کمی تا قسمتی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

سپاس‌ها: 7
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #7
سلام
دوستانی که سمینار ارائه دادند آیا بارم بندی دقیقی از نحوه نمره دهی سمینار وجود داره؟

...The best things in life are free
۱۶ آذر ۱۳۹۲، ۱۰:۵۶ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
Mahnaz Nikbakht آفلاین
مهناز نیکبخت
مدیر انجمن

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

اعتبار: 16
سپاس‌ها: 133
141 سپاس گرفته‌شده در 44 ارسال
ارسال: #8
Wink  RE: نکات و تجربه های مرتبط با دفاع از پایان نامه و سمینار
سلام به همه دوستان عزیزی که دست و آستین بالا زدند برای یک دفاع خوب، براشون بهترین ها رو آرزو میکنم
من سر جلسه تقریباً 5 دفاع بودم و خودم هم 7 اسفند 92 دفاع کردم.
سعی کردم مرحله به مرحله چیزایی که فکر میکنم بهتره بدونید رو براتون بنویسم. بر اساس روال الان دانشکده اینها رو نوشتم: 

حالا حوصله اتون نمیکشه اینا رو بخونید بعدا مدام زنگ بزنید دانشکده و مسئولین بنده خدا به جای راه انداختن کار ملت مثل نوار ضبط شده همین ها رو به شما مجدد اعلام کنند! (نکنید این کارها رو دارید فارغ التحصیل میشید)

مرحله تایید گزارش نهایی در شورای دانشکده: 
طبق آخرین فرمتی که در سایت دانشکده گذاشته شده و همچنین آخرین آموزش های لازم برای مرجع نویسی که در سایت وجود داره گزارش تون رو آماده کنید و هر مرحله اونو برای استادتون بفرستید تا ایرادات شما رو رفع کنند. اگر هم به استاد راهنماتون دسترسی ندارید مجبورید گزارش رو کامل کنید و در نهایت برای تایید، گزارش نهایی شده برای ایشان بفرستید. در کل قبل از ارسال پستی گزارش نهایی شده برای دانشکده باید استادتون اوکی نهایی رو بدند و امضاء ایشون صفحه اول وجود داشته باشه (امضا میتونه الکترونیکی هم باشه)، بعد باید گزارش را پرینت بگیرید و به آدرس دانشکده پست کنید.(منتها باید تسویه حساب شهریه رو با دانشکده انجام داده باشید وگرنه وسط هفت خان رستم گیر میکنید.)

آدرسی که باید گزارش پرینت شده رو برای دانشکده پست کنید: شیراز، میدان جام جم، خیابان جام جم، کوهسار مهدی، پشت مسجد جامع شیراز، دانشگاه شیراز، دانشکده آموزش های الکترونیکی شیراز، کد پستی 7194684389
صندوق پستی که روی سایت هست رو ننویسید چون اگر بره تو صندوق پستی دانشکده کمی دیر چک میشه و بهتره روش بنویسید برسد به دست خانم ملاحسینی، بخش تحصیلات تکمیلی.
بعد روزی که پیش بینی میکنید میرسه دانشکده، با دبیرخانه یا خانم ملاحسینی تماس بگیرید تا مطمئن بشید که رسیده دستشون یا نه! 
توی شورا بیشتر نکات نگارشی و ادبیات تحقیقی و رعایت فرمت طبق دستورالعمل دانشکده چک میشه پس بهتره برای اینکه رد نشه همه این ها رو رعایت کنید و غلط املایی هم نداشته باشید.

مرحله نهایی کردن روز و ساعت دفاع شما: 
بعد از تایید گزارش شما سریعاً باید با هماهنگی استادتون تاریخ و ساعت روز دفاعتون رو مشخص کنید و نامه ای رو که در زیر آمده به دست خانم محمدنژاد برسونید. من استادم همزمان با تایید گزارشم، روز و ساعت دفاعم رو مشخص کرد و خودش زحمت دادن نامه به مسئولین دانشکده رو کشید، وظیفه استاد نیست ولی ایشون وقتی زمان و ساعت رو تایید کرد میتونید امضای الکترونیکی ایشون رو هم خودتون در نامه تهیه شده درج کنید و همون رو با ایمیل یا سیستم پاسخگویی دانشکده برای خانم محمدنژاد بفرستید(خیلی مهمه که استاد راهنمای شما زمان و ساعت رو اوکی کرده باشند و بعد نامه برای خانم محمدنژاد ایمیل کنید.)
بعدش هم سریعاً وارد سیستم SESS شده و گزارش نهایی که در شورا تصویب شده رو در سیستم هم آپلود کنید در بخش سمینار ویژه، بعد ساعت و زمانی که اوکی شده رو هم برای استادتون از طریق سیستم SESS بفرستید تا مرحله تایید سیستمی اون هم طی بشه. 

حالا باید سریعاً پاورپوینت دفاع اتون رو تهیه کنید:
در حین تهیه پاروپوینت به سیستم SESS هم یه سر بزنید و مراحل رو پیگیری کنید که همه چی روی روال طی بشه. روالی که تو سیستم SESS برای طی شد به صورت زیر بود:
...................................................................................
...................................................................................

حالا میرسیم به  نکات تهیه پاورپوینت:
  1. نکات مهم تهیه پاورپوینت قبلاً گفته شده ولی بازم تو دفاع دوستان دیدم که خیلی هاشون رعایت نکردند و انگار اصلاً اونا رو نخوندند! 
  2. اینکه زمینه سفید و یا رنگ خیلی روشن کار کنید
  3. اینکه متن مشکی یا سورمه ای کار کنید چون ممکنه نور اتاق زیاد باشه و پاورپوینت شما در نور ال سی دی های اونجا خوب دیده نشه.
  4. اینکه فونت های رسمی مثل Titr یاBTitir یا B Nazanin که در صفحه لپ تاپ خودتون خوب دیده میشه استفاده کنید. (بعضی از فونت ها برای چاپ خوبند و بعضی فونت های برای مانیتور سعی کنید اینا رو رعایت کنید)
  5.  اینکه روی زمینه رنگی متن ننویسید چون اصلا پیدا نیست و کارتون رو قشنگ نمیکنه. 
  6. اینکه یه قاب دور صفحه پاورپوینت با فاصله 1 تا 2 سانت از اطراف (بالا، پایین، چپ و راست) در نظر بگیرید و داخل اون بنویسید چون خیلی از دوستان موقع نمایش پاورپوینت، تیکه پایین یا بالای اون در LCD ها دیده نمیشد. پس خیلی چسبیده به کناره های صفحه پاورپوینت ننویسید.
  7. اگر جدول یا عکسی رو استفاده کردید سعی کنید با کیفیت و خوانا باشه وگرنه ازش صرف نظر کنید یا مجدد طراحی اش کنید.
  8. اگر جدول یا عکس مهمی دارید که نمیشه ازش بگذرید و اونقدر بزرگ یا بی کیفیته که نمیشه استفاده اش کرد، اونو بیارید ولی همون  قسمت مهمی رو که میخواهید در موردش صحبت کنید، اون جدول رو بیارید و بعد اون قسمت و نتیجه مهم رو از اون جدول یا عکس رو به صورت بزرگ و زوم شده نمایش بدید رو روش توضیح بدید. در پاورپوینت خودم براتون نمونه اش رو گذاشتم.
  9. - جملاتی که در اسلایدها میاورید نباید به صورت جمله فعل دار باشند به عبارتی مثلا به جای "آموزش الگوریتم و برنامه نویسی در کشور ما وجود ندارد" بنویسید: "نبود آموزش الگوریتم و برنامه نویسی در کشور ما"
  10. سعی کنید افکت زیاد استفاده نکنید
  11. تعداد اسلایدها: شماره صفحه داشته باشید، شما معمولاً چون 20 دقیقه تایم دفاع دارید حدود 20 تا 24 اسلاید کافیه
  12. اسلاید اول معرفی خودتون و موضوع سمینار باشه، اسلاید دوم مرور کلی چیزی که میخواهید بگید یعنی اسکوپ و محدوده پژوهش شما باشه،بقیه اسلایدها هم طبق فصل بندی سمینار پیش برید. اسلاید آخر هم تشکر و قدردانی  باشه

اسلاید اول  و اسلاید دوم من اینا بودند: (اسلاید دوم توضیح مختصری از چیزی که قرار بود تو اون 20 دقیقه بگم بود، با هر کلیک موس یک بخش میومد و توضیح مختصری روش میدادم، زمان ارائه اسلاید دومم 2 دقیقه شد فکر کنم، در واقع نقشه کل کارتون رو اینجا نشون میدید و خلاصه وار و سریع یه توضیح در مورد محدوده کل تحقیقتون خواهید گفت )

قالب بقیه اسلایدهای توضیح موضوع سینارم این بود تا برای اساتید را بخش به بخش توضیحات لازم رو بدم.
اسلاید آخر من این بود:

این عکسی از مکان دفاع:

ایشون هم قبل من دفاع کردند ساعت 1:30 تا 2    و ساعت 2 نوبت دفاع من میشد:

آنلاین کردن جلسه دفاع شما برای دوستان شهرستانی تان:
من سه روز قبل دفاعم به دانشکده زنگ زدم برای آنلاین پخش کردن جلسه دفاعم، یکی که میخواست منو از سر خودش باز کنه گفت شدنی نیست. روز 7 اسفند ساعت 14:00 دفاع داشتم. ساعت 11:00 رسیدم دانشکده و حدود ساعت 11:30 بود رفتم انفوماتیک دانشکده برای چک کردن لپ تاپم که مشکلی برای ارائه نداشته باشم، گفتم دوست داشتم جلسه دفاعم آنلاین باشه تا دوستانم در شهرستان ها هم میتونستند دفاعم رو ببینند. مهندس خرمی سریع گفت اگر بخوای الانم میشه، نگاه ساعت کردم گفتم دو ساعت دیگه دفاع دارم! گفتند میشه. منم از خدا خواسته وسط استرسم برای دفاع، گفتم چکار لازمه انجام بدم برای آنلاین شدن جلسه دفاعم؟ همه کارها رو خود مهندس خرمی انجام دادند، اتاق ارائه انلاین رو به اسم من ساختند و وایرلس رو روی لپ تاپ اوکی کردند و دو تا فایل هم روی لپ تاپم نصب کردند و سریع یادم دادند که موقع شروع دفاعم چند تا کار رو انجام بدم:
(یکی اینکه  با یک کلیک دسکتاپم رو به اشتراک بذارم،با یه کلیک صدا رو باز کنم، به یه کلیک دوربین رو باز کنم و آخرش با یه کلیک ضبط ارائه انلاین رو انجام بدم و آخر دفاعم هم STOP Record رو بزنم همین) یادتون باشه حتما رکورد کنید و بگید که میخواهید ضبط بشه. اگر هم نمیخواهید ضبط بشه که هیچی نگید.
مهندس خرمی یه لینک بهتون میده و اونو میتونید به دوستانتون بدید که در جلسه دفاع شما آنلاین شرکت کنند(من همون جا به اینترنت وصل شدم و سریع لینک رو در گروه اطلاع رسانی کردم با ایمیل و با اس ام اس به دوستام هم اطلاع دادم که انلاین ساعت 2 شرکت کنند چون هیچ رمز و پسوردی ازشون نمیخواست فقط مثل وارد شدن به کلاس های مجازی خودمون دوستتون که میخواد وارد جلسه انلاین شما بشه باید نرم افزارهای مناسب روی سیستمش نصب باشه کمه بتونه وارد بشه) 
این لینک جلسات انلاین دفاعی بود که بهم دادند:
http://vc1.vus.ir/fskqprimzx/
دوستان آنلاین فقط پاورپوینت و صدای شما رو میشنوند و اگر بخواهید هم با دوربین لپ تاپ (وبکم) چهره شما رو میبینند.

چند تکنیک:
  1. بهتره قبلش چند بار جلسه دفاعتون رو تمرین کرده باشید (تجسم به شما اجازه میده که ذهنتون فکر کنه شما قبلاً تجربه دفاع رو داشتید و روز دفاع کمتر استرس خواهید داشت) 
  2. سعی کنید تقریب زمان توضیح روی هر اسلاید دستتون باشه و اگر میدونید به زمان نمیرسید مطالبی که زیاد دانستنش توی جلسه برای حضار مهم نیست رو حذف کنید.
  3. فونتهایی که استفاده کردید رو روی پاورپوینت seve کرده باشید دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
  4.  کلیدهای میانبر پاورپوینت رو برای ارائه یاد بگیرید شاید نیازتون شد.
  5. توضیحات مختصر و کلمات یادآوری کننده هر اسلاید رو میتونید روی یک برگه یادداشت بنویسید و کنار دستتون داشته باشید موقع دفاع که اگر نیاز شد ببنید. سعی کنید برگه کوچکی باشه چون اون موقع اصلا فرصت برگه زدن و پیدا کردن مطلب رو ندارید.
  6. من متن های پاورپوینتم زیاد افکت داشت و این خوب نبود. چون موقع دفاع ممکنه حواستون به کلیک هایی که میکنید نباشه. هر چی ساده تر شما ریلکس تر خواهید بود مگر اینکه تسلط اتون خیلی عالی باشه روی کلیک ها و توضیحاتی که میخواهید بدید. 
  7. من بخاطر اینکه پاورپوینتم دیر آماده شد و خدا رو شکر دقیقه 90 که داشتم راه میافتادم بیام شیراز برای استادم فرستادم و ایشون هم نواقص رو بهم گفتند و رفعش کردم، دیگه زمان برای تمرین ارائه نداشتم و صبح که رسیدم شیراز دو بار تو راه تمرین کردم و زمان ارائه دستم اومد و مجبور شدم چند تا اسلاید غیرمهم رو حذف کنم. برای همین موقع ارائه فعل مناسب به خاطرم نمیومد برای صحبت کردم حتما برای هر اسلاید جمله رو کامل تو ذهنتون تمرین کنید که مثل من فعل گم نکنید و موقع ارائه من من نکنید.

قبل از اینکه راه بیافتید بیایید دانشکده:
  1. پاورپوینت و گزارش نهایی سمینارتون رو روی یک سی دی رایت کنید و دنبالتون بیارید.(روی سی دی رایت بزنید من اشتباه کردم روی دی وی دی زدم البته مشکلی نبود فقط برای چک کردنش توسط مسئول دانشکده که دی وی دی رایتر نداشتند، کمی معطل شدم)
  2. دو نسخه از گزارشتون رو پرینت کنید اونجا باید تحویل استاد ناظر و استاد راهنماتون بدید.
  3. یک نسخه از پاروپوینتتون رو پرینت کنید یهو خدایی نکرده اون روز برق رفت.
  4. کارت دانشجویی اتون دنبالتون باشه باید بعد دفاع تحویلش بدید.
  5. پذیرایی اگر میخواهید داشته باید بخرید با خودتون بیارید اون وسط نخواهید برید بخرید بیارید. 
  6. روی فلش یا لپ تاپ پاورپوینتتون رو تست کنید.
  7. دوربین برای عکس گرفتن بیارید.(جهت ثبت خاطره)
  8. یه دوست کمکی هم بد نیست داشته باشید اون روز(برای پذیرایی و هماهنگی و عکس گرفتن و دست زدن و ...) من که علاوه بر دوستای خوبم، بودن همسرم هم خیلی بهم کمک کرد اون روز.

چند ساعت قبل دفاع شما:
استاد راهنما و استاد ناظر(دارو) دو نفر استادی هستند که در جلسه شما حضور دارند. (البته معمولاً استاد ناظر تا روز آخر مشخص نمیشه)
یک روز قبل جلسه  و روز جلسه حتما با این دو بزرگوار هماهنگ کنید که یادشون نره برای جلسه دفاع شما حضور پیدا کنند چون دوستانی بودند که بخاطر عدم حضور استاد ناظر دفاعشون عقب افتاد.
با مسئولین دانشکده قبل دفاع هماهنگ باشید و اگر فرمی چیزی لازمه اونا رو به دست اساتید برسونید.
با مسئول انفورماتیک هماهنگ کنید برای ساعت دفاعتون تا لپ تاپ رو چک کنه  و اگر درخواست جلسه آنلاین دادید اونو فعال کنه روی سیستم شما
همون اول جلسه گزارش نهایی سمینارتون رو به صورت پرینت شده باید خودتون تقدیم این دو بزرگوار کنید(شبیه همونی که عکسش رو گذاشتم که پست کرده بودم برای دانشکده، همون روز من سه تا پرینت گرفتم که یکی اش رو پست کنم دانشکده و دو تاش رو با خودم بیارم شیراز روز دفاعم بدم به اساتید جلسه)

نحوه ارائه شما:
فکر کنم نحوه ارائه 1 نمره رو به خودش اختصاص میده پس زیاد نگران نباشید البته نحوه تسلط شما موقع ارائه بلاخره از لحاظ روحی روانی روی اساتید اثرگذاره به خصوص اینکه اینو در نظر بگیرید استاد ناظر یا همون داوری که نشسته اصلا کار شما رو ممکنه نخونده باشه و اومده ببینه چی اصلا میخواستید برای سمینارتون بگید و اونجا لپ مطلب رو از خود ارائه شما متوجه بشه، ولی بازم خود کار تحقیقی شما و راه کار و نتیجه گیری شما میتونه اثرگذارتر باشه.
اساتید خیلی دوست دارند شما زودتر موعد یا سر وقت دفاع اتون رو تمام کنید.
اگر زودتر نرید سراغ مشکلات و راهکار و نتیجه اتون ممکنه تذکر بگیرید که اینقدر تفره نرید و اصل مطلب رو بگید.
چیزی که اساتید براشون مهمه اینه که مشکلات موضوع شما چی بوده و شما چه راه حل هایی رو براش در نظر گرفتید و در نهایت به چه نتیجه ای رسیدید و آیا این نتیجه چیزی رو به علم اضافه میکنه یا خیر! سعی کنید زنجیر وار مطالب و نتیجه و دلایلتون رو قوی توضیح بدید.
موقع ارائه سر زمان سعی کنید شروع کنید. لپ تاپ اگر از خودتونه روشن شده باشه و آماده باشه تا فقط وصلش کنید به مانیتورها و شروع کنید.اگر هم لپ تاپ ندارید از لپ تاپ خود دانشکده استفاده می کنید.
با سلام و خیرمقدم شروع به صحبت کنید. خودتون و  موضوع سمینارتون رو عنوان کنید و برید سراغ ادامه کارتون
نگاهتون به مساوات به لپ تاپ، اساتید و حضار باشه
کتابی صحبت کنید یا عامیانه فرقی نمیکنه فقط اثرگذار باشید برای تفهیم موضوع
تصور کنید هیچ کدام از حضار جلوی شما از موضوع چیزی نمی دانند و نشستند که از شما یادبگیرند پس راحت و مسلط صحبت کنید.

پرسش و پاسخ 5 دقیقه ای:
وقتی دفاعتون تمام شد تشکر کنید و منتظر پرسش ها باشید. 5 دقیقه زمان پرسش و پاسخ است که معمولاً استاد ناظر شروع میکنه به سوال پرسیدن دیگه کار استاد ناظر اینه که گیر بده زیاد نگران نباشید چون استاد راهنمای شما هوای شما رو داره مگر اینکه جو علمی اش اون وسط گل کنه و بره تو پوست استاد ناظر اون موقع شما با دو تا استاد ناظر طرف میشید که باید پیروز از میدان یک به دو بیرون بیایید:
(من بخاطر استاد خوبم زیاد سختی نکشیدم ولی تجربیات دوستان دیگه رو هم آوردم که بدونید)
موقعی که ازتون سوال میشه خوب دقت کنید: دو تا حالت پیش بیاد که یا بلدید یا بلد نیستید: (در هر دو حالت سریع جواب دادن مهمه)
*اگر جواب رو میدونید که خیلی عالیه سریع شروع کنید جواب دادن
*اگر جواب رو نمیدونید سه تا راه دارید: 
1- خیلی ریلکس بگید این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری داشته و در اسکوپ کاری شما نبوده.
2- خیلی محترمانه عذرخواهی کنید و بگید در این مورد سرچی نداشتید و بهش فکر نکرده بودید و دوست دارید روی این موضوع کار کنید و جوابش رو بدست بیارید.
3- سریع شروع کنید به جواب دادن و ببخشید به قولی شروع کنید به هم ببافید، بین بافتن یهو خدا رو چه دیدید جواب  خوبی به زبونتون اومد(ایرانی ها روی این مورد ید طولایی دارند.)

پذیرایی روز دفاع:
پذیرایی بهتره مختصر و مفید و در انتهای دفاع شما باشه وقتی پرسش و پاسخ ها تمام شد. تا نفر بعدی داره آماده میشه سریع پذیرایی کرده باشید.
خود من گز دادم. 
یکی از دوستان شکلات کاکائویی خریده بود که تا اخر دفاع همش آب شدند.
دوستان دیگه شیرینی و آب میوه، کیک و رانی یا میوه میدادند. (یکی از دوستان پذیرایی رو در ظروف یکبار مصرف به صورت پک در آورده بود و همون ابتدا به حضار داد.)
دیگه بسته به فصل و آب و هوا و وضعیت خودتون پذیرایی رو انتخاب کنید. (میتونید هم خودتون رو بزنید به اون راه و اصلا پذیرایی نداشته باشید)

بعد دفاع:
باید منتظر نمره ای که اساتید به شما میدند باشید. تا اون موقع برید پیش مسئولین دانشکده برای تسویه حساب. باید کارت دانشجویی اتون رو تحویل بدید (ترفند کارتم گم شده هم تست شده جواب نداده، به دردسرش نمی ارزه مثل بچه خوب کارتتون رو تحویل بدید)، سی دی رایت شده ای که بالا بهش اشاره کردم  رو به خانم محمدنژاد تحویل بدید و چند تا اتاق رو برید برای گرفتن امضاء فکر کنم چهار تا اتاق رفتیم.

بعد از اون بازم پی گیری دارید ولی اگر خدا بخواد و شانس باهاتون یار باشه نیاز به حضور ندارید و تلفنی حل میشه.

ان شا الله که موفق و معید باشید و شیرینی دکتری اتون رو بخوریم.

آدم ها هرگز نمیخواهند بفهمند
ارزش رفاقت خیلی بیشتر از رقابت است!
۱۶ اسفند ۱۳۹۲، ۰۱:۵۷ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
mehrnia آفلاین
امیررضا مهرنیا
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

سپاس‌ها: 29
ارسال: #9
سلام و درود به همه دوستان و همکلاسیهای خوبم 
بسیار مطالب مفید و کلیدی را بیان نمودید از لطف شما ممنونم 
از دوستانی که در تهران هم دفاع کردند خواهش می کنم تجربیاتشون را در اختیار دیگران قرار دهند 
موفق باشید
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۰:۲۷ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ

shm آفلاین
محمدی
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
تجارت الکترونیک

ارسال: #10
با سلام
دوستانی که تجربه ارائه سمینار دارند
آیا موقع ارائه می توان از قابلیت چند مانیتوری پاورپوینت استفاده کرد که بتوان note page را دید؟
لطفا سریع جوابم را بدید
متشکرم
۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۵۳ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
Armin آفلاین
آرمین کامفیروزی
Administrator

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

ارسال: #11
بله. بستگی به تنظیمات ویندوز لپ‌تاپ خودتان دارد. Note ها را روی لپ‌تاپ می‌توانید ببینید. اگر روی دو مانتیور اتاق می‌خواهید تصویر مجزا داشته باشید باید با بخش انفورماتیک هماهنگ کنید. ترجیحا 2-3 ساعت پیش از دفاع مراجعه کنید و تست کنید.

۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۱۶ ق.ظ
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
shm آفلاین
محمدی
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
تجارت الکترونیک

ارسال: #12
ممنون از توجهتون
۲۶ مرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۴۴ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
Mohadese آفلاین
محدثه حسنی
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

سپاس‌ها: 1
ارسال: #13
سلام
واقعا ممنون از این همه توضیحات مفید
مخصوصا خانم نیکبخت
یک خواهش دارم از شما دوستان عزیزی که دفاع کرده اید اگر براتون مقدور هست فیا گزارش و پاورپوینت سمینارتون را در اینجا قرار بدین و اگر از جلسه دفاعتون هم فیلمی دارید بذاریدچون برای یکی مثل من اصلا مقدور نیست تا در جلسه ی دفاع دیگران شرکت کنم
ممنون
۰۳ آذر ۱۳۹۳، ۰۱:۰۷ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکات و تجربه های تهیه پروپوزال و انجام سمینار و پایان نامه Armin 6 8,457 ۰۳ آذر ۱۳۹۱، ۰۹:۰۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sarah