با ورود و یا ثبت نام وارد انجمن شوید.
X با کلیک روی تبلیغات سایت می‌توانید در تامین بخش بسیار اندکی از هزینه‌های بالای نگهداری این مجموعه با ما سهیم شوید.

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث در مورد درس مدیریت پروژه های نرم افزار
نویسنده پیام
Saeed Mohammadpour آفلاین
سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

اعتبار: 5
سپاس‌ها: 4
17 سپاس گرفته‌شده در 12 ارسال
ارسال: #1
Lightbulb  بحث در مورد درس مدیریت پروژه های نرم افزار
با سلام

دوستان لطفا در رابطه با حل تمرینات شماره 5 و 6 مربوط به بخش تمرینات اضافه فصل 5 راهنمایی بفرمایید.

همچنین, من نحوه ی محاسبه discount rate و discounted cash-flow رو در تمرینات 5و6 فصل دوم فراموش کردم هرچقدر هم تلاش کردم, محاسباتم با مثال های موجود در فصل دوم تطابق نداشت. لطفا در مورد محاسبه این دو مورد به صورت جزئی و موردی راهنمایی بفرمائید.

در ضمن نمره های درس مدیریت پروژه در lms قرار گرفته

باتشکر
۱۲ دى ۱۳۹۱، ۱۰:۱۶ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ

سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #2
RE: بحث در مورد درس مدیریت پروژه های نرم افزار
با سلام
دوستانی که در مورد تمرینات 5و6 بخش تمرینات اضافی فصل 7 اطلاعاتی دارند, لطفا راهنمایی کنن.

باتشکر
۱۶ دى ۱۳۹۱، ۰۹:۲۵ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #3
با سلام

همچنان نیازمند یاری سبزتان هستم.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۸ دى ۱۳۹۱، ۰۸:۱۳ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
eli_ok آفلاین
الهام اخوت
کمی تا قسمتی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 1
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #4
سلام
من در رابطه با رسم ماتریس اثر-احتمال مشکل دارم.کسی میتونه کمک کنه؟
مرسی
۱۸ دى ۱۳۹۱، ۱۲:۴۲ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #5
(۱۸ دى ۱۳۹۱، ۱۲:۴۲ ب.ظ)eli_ok نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
من در رابطه با رسم ماتریس اثر-احتمال مشکل دارم.کسی میتونه کمک کنه؟
مرسی
سلام

ابتدا 4 تا سطح impact رو در محور عمودی(Y) از پایین به بالا(از low به high) قرار میدیم و 4 تا سطح probability رو در محور افقی(X) از چپ به راست( از low به high) قرار میدیم. سپس سلول مربوط به هر ریسک رو با توجه به impact و probability اون ریسک , در ماتریس پیدا کرده و داخل سلول, نام یا شماره ریسک رو می نویسیم. نهایتا خط Tolerance line را که در شکل کتاب هم رسم شده, در ماتریس خود رسم می کنیم و ریسک های موجود در بالای این خط رو به عنوان ریسک های دارای جدیت و اهمیت بالا که نیاز به توجه بیشتری دارند, شناسایی می کنیم.

اگر شما هم در مورد سوال های بنده که در پست های بالا می بینید, اطلاعاتی دارید, لطفا راهنمایی کنید
۱۸ دى ۱۳۹۱، ۰۱:۱۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ

eli_ok آفلاین
الهام اخوت
کمی تا قسمتی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #6
سلام ممنون.ولی من کلیات رو فهمیدم فقط میخوام بدونم بر چه اساسی ریسکها رو در ماتریس قرار میدهند ؟مثلا در مورد R6احتمالش 4 هست یعنی میشه 40% و وقتی در جدول نگاه میکنیم بین 30 تا 50 درصد قرار میگیره پس میشه قابل توجه و اثرش هم 80 درصد هست یعنی طبق جدول میشه بیش از 30% که میشه زیاد ولی در ماتریس آن را در خانه ای گذاشته که از نظر اثر درسته یعنی همون زیاده ولی از نظر احتمال باید میشد قابل توجه...در مورد سایر موارد هم به همین صورت .
اختمالا من یه جاییشو متوجه نشدم ولی نمیدونم کجا دقیقا
متاسفانه من هنوز به فصل 5 نرسیدم
۱۸ دى ۱۳۹۱، ۰۷:۵۷ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
alikazemi آفلاین
علی کاظمی کاخک
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #7
با سلام
در مورد تمرینات 5و6 بخش تمرینات اضافی فصل 7
در تمرین 5 مدت مورد انتظار طبق فرمول a+b+4m/6 بدست می آید که تمام مقادیر را داریم ، و انحراف معیار هم طبق b-a/6 a
مسیر بحرانی ABCE
برای بافر ها هم ابتدا منطقه امن را پیدا میکنیم که برای فعالیتها ی مذکور عبارتند از 2و5و2و2و3(به ترتیب)
بنابراین بافر پروژه برابر است با (2+5+2+2+3)/2=7 و بافر تغذیه هم بین D , E قرار میگیرد و چون منطقه امن D برابر 2 است میشود 1

تمرین 6 بخش 7
زودترین شروع به ترتیب : 0و10و15و10و10و18و13و38
دیرترین شروع به ترتیب:0و18و23و29و10و18و32و38
زودترین پایان به ترتیب:10و15و30و13و18و38و19و48
دیرترین پایان به ترتیب:10و23و38و32و18و38و38و48
مسیر بحرانی AEFH
بافر پروژه =نصف منطقه امن مسیر بحرانی= 7
بافر تغذیه بین C , H بطول 6
بافر تغذیه بین G,H بطول 5

با عرض معذرت در مورد تمرین 5 بخش 7
باقر پروژه = (2+5+2+3)/2=6
۱۸ دى ۱۳۹۱، ۰۹:۳۵ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #8
(۱۸ دى ۱۳۹۱، ۰۹:۳۵ ب.ظ)alikazemi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
در مورد تمرینات 5و6 بخش تمرینات اضافی فصل 7
در تمرین 5 مدت مورد انتظار طبق فرمول a+b+4m/6 بدست می آید که تمام مقادیر را داریم ، و انحراف معیار هم طبق b-a/6 a
مسیر بحرانی ABCE
برای بافر ها هم ابتدا منطقه امن را پیدا میکنیم که برای فعالیتها ی مذکور عبارتند از 2و5و2و2و3(به ترتیب)
بنابراین بافر پروژه برابر است با (2+5+2+2+3)/2=7 و بافر تغذیه هم بین D , E قرار میگیرد و چون منطقه امن D برابر 2 است میشود 1

تمرین 6 بخش 7
زودترین شروع به ترتیب : 0و10و15و10و10و18و13و38
دیرترین شروع به ترتیب:0و18و23و29و10و18و32و38
زودترین پایان به ترتیب:10و15و30و13و18و38و19و48
دیرترین پایان به ترتیب:10و23و38و32و18و38و38و48
مسیر بحرانی AEFH
بافر پروژه =نصف منطقه امن مسیر بحرانی= 7
بافر تغذیه بین C , H بطول 6
بافر تغذیه بین G,H بطول 5

با عرض معذرت در مورد تمرین 5 بخش 7
باقر پروژه = (2+5+2+3)/2=6
خیلی ممنون آقای کاظمی

چند تا سوال دارم:

تو سوال 5 چطوری comfort zone ها رو پیدا می کنیم. روی سوال که چیزی نگفته؟ در ضمن نجوه انتخاب محل قرارگیری بافرهای تغذیه رو به طور کلی و همچنین در این دو تا سوال هم لطفا یه توضیح بدین؟
من تو سوال 6, مقدار plus comfort zone رو به عنوان duration activity ها در نظر گرفتم ولی ظاهرا شما مقدار most likely رو در نظر گرفتین. لطف می کنین بگین این comfort zone رو کجای activity network باید در نظر بگیریم؟

با تشکر بی نهایت

(۱۸ دى ۱۳۹۱، ۰۷:۵۷ ب.ظ)eli_ok نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام ممنون.ولی من کلیات رو فهمیدم فقط میخوام بدونم بر چه اساسی ریسکها رو در ماتریس قرار میدهند ؟مثلا در مورد R6احتمالش 4 هست یعنی میشه 40% و وقتی در جدول نگاه میکنیم بین 30 تا 50 درصد قرار میگیره پس میشه قابل توجه و اثرش هم 80 درصد هست یعنی طبق جدول میشه بیش از 30% که میشه زیاد ولی در ماتریس آن را در خانه ای گذاشته که از نظر اثر درسته یعنی همون زیاده ولی از نظر احتمال باید میشد قابل توجه...در مورد سایر موارد هم به همین صورت .
اختمالا من یه جاییشو متوجه نشدم ولی نمیدونم کجا دقیقا
متاسفانه من هنوز به فصل 5 نرسیدم
سلام خانم اخوت
در سه خط اول پاراگراف سوم ص 188 pdf گفته شده که در جدول 4-7 میزان بالقوه ی damage بر اساس تاثیرآن بر هزینه های پروژه, دسته بندی شده است درحالی که در جداول قبلی impact ریسک روی duration پروژه یا روی کیفیت محصولات پروژه نشان داده شده است. بنابراین نمی توان از روی مقدار عددی impact یک ریسک در جدول 2-7, سطح متناظر آن ریسک را در جدول 4-7 پیدا کرد چون اصلا base بیان این دو جدول با هم فرق می کنه. تو جدول 4-7 جلوی سطوح نوشته شده که n% بیش از هزینه بودجه بندی شده و این یعنی اینکه این جدول کلا با cost پروژه سروکار داره و برای اینکه ما بتونیم سطح یک ریسک رو تو این جدول پیدا کنیم, باید کل میزان بودجه ی پروژه رو داشته باشیم.

با توجه به مطالب فوق, ماتریس موجود در کتاب فقط خواسته بگه که چنین روشی هم وجود داره و documentation مورد نیاز رو برای محاسبه دستی در اختیار ما نذاشته. پس درک مفهوم کفایت میکنه( البته من فقط نظر شخصیم رو گفتم)
۱۸ دى ۱۳۹۱، ۱۱:۰۷ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
alikazemi آفلاین
علی کاظمی کاخک
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #9
با سلام
با توجه به تعربف منطقه امن و مثال کتاب در جدول 8-7 و 6-7 من به این نتیجه رسیدم که منطقه امن = بدبینانه- محتمل ترین
بافر تغذیه به زنجیرهای فرعی که به زنجیر بحرانی وصل می شوند. (قبل از رسیدن به زنجیر بحرانی).
البته اینها برداشت من است و ممکن است اشتباه باشد!!!!
در مورد سوال 6 ، نمی دونم (بگین این comfort zone رو کجای activity network باید در نظر بگیریم؟)
۱۹ دى ۱۳۹۱، ۱۱:۰۲ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ

سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #10
(۱۹ دى ۱۳۹۱، ۱۱:۰۲ ق.ظ)alikazemi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
با توجه به تعربف منطقه امن و مثال کتاب در جدول 8-7 و 6-7 من به این نتیجه رسیدم که منطقه امن = بدبینانه- محتمل ترین
بافر تغذیه به زنجیرهای فرعی که به زنجیر بحرانی وصل می شوند. (قبل از رسیدن به زنجیر بحرانی).
البته اینها برداشت من است و ممکن است اشتباه باشد!!!!
در مورد سوال 6 ، نمی دونم (بگین این comfort zone رو کجای activity network باید در نظر بگیریم؟)
سلام
خیلی ممنون آقای کاظمی
شما می تونین در مورد حل سوال های 5و6 فصل دوم یه راهنمایی بکنین؟ من نحوه محاسبه discount rate و discounted cash-flow رو فراموش کردم و محاسباتی که انجام میدم جواب نمیده. اگه نحوه بدست آوردن دو سه سطر اول رو به طور کامل همراه با اعداد ارقام محاسباتی توضیح بدین خیلی ممنون میشم.

دوستان دیگه هم اگه درمورد نحوه بدست آوردن comfort zone/safety zone فعالیت ها در activity network اطلاعاتی دارن, راهنمایی کنن لطفا.

باتشکر
۱۹ دى ۱۳۹۱، ۱۱:۱۵ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
eli_ok آفلاین
الهام اخوت
کمی تا قسمتی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #11
سلام آقای محمد پور
خیلی ممنون از توضیحاتتون کاملا متوجه شدم
۱۹ دى ۱۳۹۱، ۱۱:۲۸ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
alikazemi آفلاین
علی کاظمی کاخک
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #12
با سلام
اگر منظورتان نرخ کاهش پول است (که توسط فرمول حساب میشه) که توی جدول داده میشه و مشخص است.
من سوالتان را خوب متوجه نمی شوم.
ولی جواب تمرین 5 برای پروژه های 2و3و4 به ترتیب اعداد -179770و13721و21661.5 را بدست آوردم.
تمرین 6 :به ترتیب
8% : A=2110.8 ,
B= 2364.9, C=2420.8
10% : A= 1720.3 , B=1898.2, C=1877.6
12%: A=1356.5 , B=1308, C=1070
بنابراین برای نرخ بهره بالا مبالغ سرمایه گذاری بالا خوب نیست.
۲۰ دى ۱۳۹۱، ۱۱:۵۴ ق.ظ
ارسال‌ها پاسخ
سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #13
(۲۰ دى ۱۳۹۱، ۱۱:۵۴ ق.ظ)alikazemi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
اگر منظورتان نرخ کاهش پول است (که توسط فرمول حساب میشه) که توی جدول داده میشه و مشخص است.
من سوالتان را خوب متوجه نمی شوم.
ولی جواب تمرین 5 برای پروژه های 2و3و4 به ترتیب اعداد -179770و13721و21661.5 را بدست آوردم.
تمرین 6 :به ترتیب
8% : A=2110.8 ,
B= 2364.9, C=2420.8
10% : A= 1720.3 , B=1898.2, C=1877.6
12%: A=1356.5 , B=1308, C=1070
بنابراین برای نرخ بهره بالا مبالغ سرمایه گذاری بالا خوب نیست.
من برای محاسبه تو این جدول به این صورت عمل می کنم: اگر فرض کنیم نرخ تنزیل برابر 8% باشه, من 8% مقدار cash-flow سطر جاری رو حساب می کنم بعد مقدار بدست اومده رو تو ستون discount-rate اون سطر قرار میدم. بعدش این مقدار discount-rate بدست اومده رو از مقدار cash-flow سطر جاری کم می کنم و مقدار بدست اومده رو تو ستون discounted cash-flow قرار میدم. شما هم اینطوری محاسبه می کنین؟
من این کار رو روی جداول دیگر مربوط به فصل 2 اجرا کردم ولی دیدم اعدادی که من بدست می آوردم با اعداد نوشته شده در جدول متفاوته.

دوستان یه سوال دارم:

من امروز بخش "پروژه های فردی" درس مدیریت پروژه رو نگاه می کردم, دیدم موعد تحویل "حل تمرینات کتاب" از 1391/10/30 به 1391/11/10 تغییر کرده. استاد امروز در این مورد چیزی گفتن؟
آیا واقعیت داره؟
۲۱ دى ۱۳۹۱، ۰۳:۳۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ

alikazemi آفلاین
علی کاظمی کاخک
در حال پیشرفت
**

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #14
با سلام خدمت دوست عزیز آقای محمدپور
اگر به جدول 2.2 دقت کنید
discount-rate برای نرخهای مختلف داده شده و لازم نیست شما چیزی را محاسبه کنید بلکه با توجه به نرخ بهره (تنزیل) و سال مربوطه عدد لازم را عینا در
ستون
discount-rate قرار دهید سپس
discounted cash-flow از حاصلضرب
discount-rate و
cash-flow بدست می آید (در هر سطر). سپس مجموع تمام
discounted cash-flow
را با هم جمع میکنیم تا NPV بدست آید.
اما در زمانیکه جدول 2.2 را نداریم (مانند امتحان ) و خودمان باید انرا محاسبه کنیم از فرمول (1 تقسیم بر (1+r) به توان t ) استفاده می کنیم که r : نرخ تورم و t: سال میباشد.

بله
موعد تحویل پروژه و تمرین تمدید شده است.

یک سوال: موضوعات پیشنهادی شما را استاد تایید کرده؟
چون برای من هیچ پیغامی نگذاشته اند.
۲۱ دى ۱۳۹۱، ۰۴:۴۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ
سعید محمدپور
دانشجوی فعال

دانشجوی کارشناسی ارشد
طراحی و تولید نرم افزار

ارسال: #15
(۲۱ دى ۱۳۹۱، ۰۴:۴۶ ب.ظ)alikazemi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوست عزیز آقای محمدپور
اگر به جدول 2.2 دقت کنید
discount-rate برای نرخهای مختلف داده شده و لازم نیست شما چیزی را محاسبه کنید بلکه با توجه به نرخ بهره (تنزیل) و سال مربوطه عدد لازم را عینا در
ستون
discount-rate قرار دهید سپس
discounted cash-flow از حاصلضرب
discount-rate و
cash-flow بدست می آید (در هر سطر). سپس مجموع تمام
discounted cash-flow
را با هم جمع میکنیم تا NPV بدست آید.
اما در زمانیکه جدول 2.2 را نداریم (مانند امتحان ) و خودمان باید انرا محاسبه کنیم از فرمول (1 تقسیم بر (1+r) به توان t ) استفاده می کنیم که r : نرخ تورم و t: سال میباشد.

بله
موعد تحویل پروژه و تمرین تمدید شده است.

یک سوال: موضوعات پیشنهادی شما را استاد تایید کرده؟
چون برای من هیچ پیغامی نگذاشته اند.
سلام بر شما دوست زحمت کش
خیلی ممنون, واقعا زحمت کشیدین. البته من خیلی سوال از تمرین ها دارم که انشالله تو این تاپیک می پرسم و ممنون میشم همونطور که تابحال راهنمایی کردین, درمورد تمرینات بعدی هم راهنمایی کنین.

در مورد سوال شما هم خدمتتون عارضم که بنده متاسفانه نتونستم تا زمان امتحان میان ترم موضوع پیشنهادیم رو برای استاد بفرستم و بعدش هم قبول نکردن. البته اگه قبول میکردن هم دیگه وقت نمی کردم رو پروژه کار کنم.

باتشکر بی نهایت
۲۱ دى ۱۳۹۱، ۰۸:۰۷ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ