با ورود و یا ثبت نام وارد انجمن شوید.
X با کلیک روی تبلیغات سایت می‌توانید در تامین بخش بسیار اندکی از هزینه‌های بالای نگهداری این مجموعه با ما سهیم شوید.
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
تفکیک سطوح استراتژی، طرح، برنامه، فعالیت، پروژه، اقدامات اجرایی
نویسنده پیام
Mahnaz Nikbakht آفلاین
مهناز نیکبخت
مدیر انجمن
*****

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

ارسال‌ها: 86
تاریخ عضویت: شهریور ۱۳۹۰
اعتبار: 16
سپاس‌ها: 133
141 سپاس گرفته‌شده در 44 ارسال
ارسال: #1
تفکیک سطوح استراتژی، طرح، برنامه، فعالیت، پروژه، اقدامات اجرایی
سلام 
مدتی است سطوح مختلف کار بعد از استخراج استراتژی های سازمان رو مورد بررسی قرار میدم
 1. بعد از  تعیین چشم انداز و مأموریت با تکنیک هایی که یاد گرفتید
 2. استراتژی های سازمان را بر اساس نقاط ضعف و قوت و امتیازدهی به آنها و با مشورت خبرگان و البته همسو با مأموریت و چشم انداز سازمان، استخراج میکنید
 3. بعد از استخراج استراتژی ها با روش آکادمیک، سیاست های سازمان تدوین میشه 
 4. اینها رو در سازمان اطلاع رسانی میکنید و از بخش های مربوطه و از خبرگان درخواست طرح میکنید برای  تحقق استراتژی ها
 5. برای تحقق هر استراتژی تعدادی طرح پیشنهاد میشه
 6. این طرح ها در قالب چندین برنامه مطرح میشه 
 7. برنامه ها به فعالیت هایی شکسته می شوند
 8. برای انجام فعالیت ها در نهایت  پروژه هایی تعریف باید بشه یا اقدامات اجرایی که نیاز به تعریف پروژه هم ندارد  (برای انجام پروژه ها، مشخص کردن زمان شروع و پایانش، هدف و سیاست انجام پروژه، برآورد هزینه هاش، نفرساعت و مسئول پروژه و ... باید در یک فرم کلی مشخص بشه)

کلاً فعلا به این ترتیب رسیدم:
 «اهداف بلند مدت- اهداف کوتاه مدت - استراتژی یا راهبرد - سیاست- طرح- برنامه - فعالیت(پروژه ها و اقدامات اجرایی)»
[rtl]تعریف واژگان:[/rtl]

[rtl]1-       تعریف استراتژی یا راهبرد (Strategy): عبارتست از جهت گیری و رويکرد سيستم يا سازمان در تعيين اقدامات عملياتي جهت دستيابي به اهداف يا آرمان تعيين شده به منظور حرکت از وضع موجود به سمت وضعيت آينده.[/rtl]


[rtl]2-       طرح(Plan): ايده يا پيشنهادي است كه به صورت يك يا مجموعه اي از پروژه مطرح مي شود. طرح در واقع تعیین فرایندهایی بر اساس یک وضعیت کلی برای حصول نتایج است که قابلیت زمان بندی ندارد.[/rtl]


[rtl]3-       برنامه(Program): مجموعه ای از فعالیت‌های ساختار یافته و نظام مند در راستای رسیدن به هدف معینی می‌باشد. مجموعه‌ای از تصمیمات بلند مدت و راهبردی برای عملیات و اقدامات و کارهای آینده در چارچوب راهبرد با زمانبندی مشخص است.[/rtl]


[rtl]پروژه (Project): متشكل از فعاليتهاي منطقي و مرتبط به يكديگر است كه زير نظر يك مديريت و ارگان اجرايي مشخص براي تامين اهداف مشخص ، در چهار چوب برنامه زماني و بودجه از پيش تعيين شده اي اجرا مي گردد[/rtl]
........................................................................................
اینم یک مثال:(شماره گذاری ها طبق فارسی از راست به چپ مثلا 1-1-2-1 یعنی استراتژی1، طرح پیشنهادی1، برنامه پیشنهادی 2، پروژه پیشنهادی اول)


1-استراتژی: افزایش کارایی 
       1-1- طرح پیشنهادی اول: مدیریت مبتنی بر هدف
             1-1-1- برنامه پیشنهادی1: تدوین و انتشار برنامه های سالانه
                         1-1-1-1-پروژه یا فعالیت اجرایی 1: تدوین برنامه سالانه مالی
و...


              2-1-1- برنامه پیشنهادی2: برنامه ریزی نظام مدیریت برنامه و کنترل پروژه
                        1-2-1-1-پروژه یا فعالیت اجرایی 1: تشکیل کمیته متشکل از خبرگان در جهت مدیریت برنامه و کنترل پروژه ها
و...

       2-1- طرح پیشنهادی دوم: کاهش حجم سازمان(کوچک سازی)
              1-2-1- برنامه پیشنهادی1: تعدیل نیروی انسانی مازاد 
                         1-1-2-2- پروژه یا فعالیت اجرایی 2:  انتخاب رویکرد مناسب جهت تعدیل نیرو با نظر خبرگان 
                      2-1-2-1- پروژه یا فعالیت اجرایی 1:  ارزیابی کارآمدی نیروی انسانی بر اساس روش های آکادمیک تأیید شده
و...


البته در یک پروژه واقعی موقع تدوین برنامه ریزی استراتژیک در زمان رسیدن به تدوین طرح و برنامه و پروژه، تعداد زیادی طرح و به طبع تعداد زیادی برنامه و پروژه میتونه وجود داشته باشه که باید اولویت بندی بشه اونم طبق روش های تایید شده علمی
........................................................................................
تفاوت طرح با برنامه:
تعریف برنامه(Program): مجموعه ای از فعالیت‌های ساختار یافته و نظام مند در راستای رسیدن به هدف معینی می‌باشد . برنامه با طرح(Plan) فرق دارد. 
در طرح ريزي مساله زمان مطرح نيست ولي در برنامه ريزي مورد زمان هم مستتر است. ممكن است شما طرحي را بسازيد و براي اجراي همان طرح برنامه ريزي نماييد.
برنامه ها مجموعه هایی هستند از هدف ها. خط مشی ها و روش ها و... برای انجام یک عمل خاص. البته برنامه ها به پشتوانه ی بودجه و اعتبار مالی آن ها بسته میشوند که در آن ها ترتیب برنامه ها حائز اهمیت می باشد.
(در مورد تفاوت طرح با برنامه چیز زیادی پیدا نکردم)

حتی در جایی نوشته بود:
«انواع برنامه:
1-مقاصد/ماموریت ها :   purpose /mission
2-اهداف:     ives
3-راهبردها:     strategies
4-سیاستها/خط مشی ها:politics       
5-رویه ها:      procedure
6-روشها:    methods
7-مقررات/آیین نامه ها:      rules
8-برنامه ها /طرحها:programs      
9-بودجه:      budgeting»

تفاوت طرح با پروژه:
تعریف طرح(Plan)ايده يا پيشنهادي است كه به صورت يك يا مجموعه اي از پروژه مطرح مي شود.
تعریف پروژ(Project)متشكل از فعاليتهاي منطقي ومرتبط به يكديگر است كه زير نظر يك مديريت و ارگان اجرايي مشخص براي تامين هدف يا هدفهايي مشخص ، در چهار چوب برنامه زماني و بودجه از پيش تعيين شده اي اجرا مي گردد.
دوره زندگي پروژه: شامل بررسي ، تعريف، طراحي ، نصب وراه اندازي وبهره برداري وارزشيابي مي باشد.
مدیریت طرح در واقع چارچوبی مناسبی را برای مدیریت گروهی از پروژه ها و کارهای مرتبط با هم ایجاد می کند که در واقع امکان انجام آن پروژه ها و کارها بصورت انفرادی مقدور نمی باشد.برخلاف پروژه ها که خصوصیت منحصر بفرد و موقتی دارند،طرح ها اصولا بزرگ،پیچیده و طولانی مدت هستند.در ذیل به دو تفاوت اصلی بین پروژه ها و طرح اشاره می شود.در واقع تفاوت اصلی آنها در مدیریت و پاسخ به عدم قطعیت و تغییرات است .
1-عدم قطعیت پروژه در مقابل با طرح
 طرح ها و پروژه ها هر دو در محیط های سازمانی اجرا می شوند و خروجی های کارهایی است که ممکن است مطمئن و یا قطعی نباشد.با این حال خروجی های پروژه ها به مقدار زیادی بیشتر از طرح ها قطعیت دارند. نتایج مورد انتظار پروژه معمولا قطعیت بیشتری نیست به طرح ها در زمان بررسی دارند.در ادامه باید گفت که پروژه ها توانایی تحویل خروجی ها ها در زمان،بودجه و حیطه تعیین شده را بیشتر دارند. بر خلاف آنها، طرح ها حتی در آغاز نیز تعریف دقیقی از حیطه کار نداشته باشند و در واقع در طی اجرا محتوی بیشتر مشخص  و شفاف می گردد تا بتوان همراستا با مزایا حرکت نمود.پس با توجه به آنکه در ابتدا عدم قطعیت در طرح وجود دارد لذا نیاز است که مدیریت بهتر و اثربخش تری داشته باشد.چراکه رویه طرح ممکن از در طول اجرا تغییر کند و نیاز است فعالیتهای طرح کمک به کاهش عدم قطعیت نماید.
 
2- تغییرات پروژه در مقابل با طرح
در پروزه ها و طرح ها، فرآیند مدیریت تغییرات توسط یک نقش کلیدی عملیاتی انجام می شود که ذی نفعان را برای آنالیز دقیق نیاز جهت درخواست تغییرات، اثر تغییرات و رویه پیاده سازی و ارتباطات تغییرات آماده می سازد.فرآیند مدیریت تغییرات شامل استقرار تغییراتی است که ذی نفعان را از داشتن رویه ای برای پدیرفتن و یا عدم پذیرفتن تغییرات مطمئن می سازد.

   *تغییرات پروژه : در پروژه ها، مدیریت تغییرات برای کمک به مدیر پروژه، تیم و ذی نفعان جهت کنترل میزان انحرافات بر اساس هزینه و زمان برنامه ریزی شده، بکار گرفته می شود.اگر یک تغییر باعث ایجاد تاثیر برروی هزینه، برنامه ریزی، حیطه، کیفیت و یا خروجی ها شود نیاز است که درخواست تغییر ثبت گردد.اگر پذیرفته شد، تغییر در ساختار پروژه گنجانده خواهد شد و قائدتا هزینه،زمان و حیطه نیز تغییر خواهند کرد.برنامه های پروژه اعم از هزینه،زمان، خروجی های  بروز خواهند شد و بیس لاین جدید  برای پروژه بوجود خواهد آمد.به محض پذیرفته شدن و تکمیل شدن، مدیریت تغییرات برای اطمینان از اینکه پروژه همچنان همراستا با بیس لاین جدید است،بکار گرفته می شود.پروژه ها از مدیریت تغییرات برای  کمک به مدیریت انحراف از معیارها و شناخت ریسکها و عدم قطعیتها استفاده می نمایند.
   *تغییرات طرح : راهکار مدیران طرح برای تغییرات در سطح طرح بطور کامل متفاوت می باشد.مدیران طرح به سطوح از پیش تعیین شده عملکرد پروژه ها وابسته هستند.مدیران طرح انتظار دارند که خروجی ها پروژه ها در زمان،بودجه و حیطه تعیین شده همراه با سطح قابل قبولی از کیفیت،تحویل شوند.برای سایز اجزاء طرح نیز مدیران طرح می بایست از عملکرد مثبت آنها مطمئن شوند .مدیرات تغغیرات در طرح مورد استفاده قرار می گرد تا تغییرات زمان،هزینه و حیطه هر یک از پروژه ها را محدود کند.

در یک مقاله هم این بخش اینطور نوشته شده بود: یعنی به جای «برنامه - طرح - پروژه» گفته «طرح - برنامه - پروژه»؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
"پس از اینكه برنامه‌ها در سطح برنامه‌ریزی بلندمدت مشخص گردیدند ، هر برنامه در سطح برنامه‌ریزی میان‌مدت یا تاكتیكی توسط مدیریت طراز اول یا سیستم اجرایی كشور به مجموعه‌ای از طرحها (Program) یا برنامه‌های اجرایی تفكیك می‌شود كه شامل مجموعه‌ای از تصمیمات مقطعی یا اجرایی هستند كه ظرف پنج تا ده سال آینده باید اجرا و به نتایج موردنظر برسند . 
هر طرح در سطح برنامه‌ریزی كوتاه‌مدت یا اجرایی توسط واحدهای ستادی یا سطوح مدیریت میانی نظام اجرایی كشور به مجموعه كارها و عملیاتی كه آن را پروژه (Project) می‌نامند ، تبدیل و تقسیم می‌شود . 
●بر این اساس پروژه را اینگونه تعریف می‌نماییم : 
یك پروژه مجموعه‌ای از فعالیتهاست كه برای دستیابی به منظور یا هدف خاصی انجام می‌گیرد . پروژه‌ها شامل فعالیتهایی هستند كه باید در تاریخهای معین ، با هزینه‌هایی معین و كیفیت تعیین‌شده‌ای به انجام رسند ؛ لازمه موفقیت هر پروژه ، دستیابی توام به هر سه عامل زمان ، هزینه و كیفیت معین است و خارج شدن هر یك از سه عامل مذكور از حدود تعیین شده ، می‌تواند به انجام پروژه‌ای ناموفق و غیراقتصادی منجر شود . "

آدم ها هرگز نمیخواهند بفهمند
ارزش رفاقت خیلی بیشتر از رقابت است!
۱۲ اسفند ۱۳۹۲، ۰۳:۳۶ ب.ظ
ارسال‌ها پاسخ