با ورود و یا ثبت نام وارد انجمن شوید.
X با کلیک روی تبلیغات سایت می‌توانید در تامین بخش بسیار اندکی از هزینه‌های بالای نگهداری این مجموعه با ما سهیم شوید.
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دومين همايش ملي مديريت پژوهش و فناوري
نویسنده پیام
sarbandi آفلاین
محمدرضا سربند ارمکی
کمی تا قسمتی فعال
***

دانشجوی کارشناسی ارشد
مدیریت سیستمهای اطلاعاتی

ارسال‌ها: 11
تاریخ عضویت: آبان ۱۳۹۰
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 4
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #1
دومين همايش ملي مديريت پژوهش و فناوري
عنوان کنفرانس: دومين همايش ملي مديريت پژوهش و فناوري
حوزه(هاي) تحت پوشش: مديريت (عمومي), آموزش
تاريخ برگزاري: 27 آذر 1390
برگزار کننده: پژوهشكده سياستگذاري علم، فناوري و صنعت
سایر برگزار کنندگان: تحت حمايت سيويليكا
محل برگزاري: تهران

تاریخ‌های مهم:
مهلت ارسال اصل مقاله: 1390/9/10
مهلت ثبت نام: 1390/9/15درباره همايش:
كشور ايران بر اساس سند چشم انداز بيست ساله در صدد است جايگاه اول علمي و اقتصادي در منطقه را به خود اختصاص دهد. اين مهم نيز بدون اتخاذ، اجراي دقيق و بهبود مستمر سياست هاي مناسب حاصل نخواهد شد.
توليدات فناورانه و رشد اقتصادي يك كشور، به نوعي دستاورد رشد علمي و كسب دانش فني در بخش دانشگاهي و صنعتي است و ميزان رشد علمي و فناورانه يك كشور تحت تأثير قابليت آن در مديريت پژوهش و فناوريست. اگرچه دانش عمومي مديريت دستاوردهاي فراواني را براي مديريت پژوهش فراهم كرده است، اما شرايط ويژه پژوهش، بالا بودن تخصص و سطح علمي پژوهشگران، تفاوت هاي عمده سازمانهاي پژوهشي با ساير سازمانها و نيازمندي به مهارت هايي تخصصي از جمله جذب منابع مالي تحقيق و توسعه و مهارت درك نيازهاي تحقيقاتي ساير سازمان ها در كشور و مهارت انتشار دانش حاصل از آن در جامعه، مديريت پژوهش را مديريتي مجزا و نيازمند به پرداخت تخصصي به آن مي نمايد. به همين دليل مسير تحقق اهداف چشم انداز و اقتصاد دانش محور از قابليت ملي مديريت پژوهش و فناوري مي گذرد.
با روشن شدن بيش از پيش اهميت اين مباحث، سال گذشته اولين همايش ملي «پژوهش و فناوري» به همت معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم و با تأكيد بر «ثروت آفريني ملي علوم و تجاري سازي تحقيقات علمي» در تهران برگزار گرديد. هفته پژوهش سال جاري نيز با توجه به نام گذاري سال به نام «جهاد اقتصادي»، فرصتي مغتنم براي پرداختن به موضوع پژوهش و فناوري، با تأكيد بر «اقتصاد دانش محور» است.
پژوهشكده سياست گذاري علم، فناوري و صنعت دانشگاه صنعتي شريف، بنا به رسالتي كه دارد و چشم اندازي كه براي آن ترسيم شده است، از ابتداي تأسيس توجه ويژه اي به مقوله ي «اقتصاد دانش محور» داشته و در حال حاضر نيز در حال انجام پروژه هاي ملي در اين حوزه مي باشد. از آنجا كه برگزاري چنين همايشي در سطح ملي مديران مرتبط با عرصه سياست گذاري علم و فناوري در كشور را گرد مي آورد، پژوهشكده انتظار دارد همايش هايي از اين دست، مسير را براي رسيدن به اهدافش و تأثيرگذاري در سياست گذاري كلان علم و فناوري كشور هموار نمايد.

محورهاي همايش:
- جهاد اقتصادي و اقتصاد مبتني بر دانش؛ مفاهيم، چالش­ها و دستاوردها
اقتصاد دانش­ محور مفهومي است كه در سال­هاي اخير به كرات در كشور مورد استفاده قرار گرفته و تلقي­ هاي متفاوتي از اين عبارت وجود دارد و اين برداشت­ ها مي­توانند بر سياست­هاي علم و فناوري كشور تأثير بگذارند. موضوع جهاد اقتصادي و اقتصاد دانش­ محور، با توجه به نام­گذاري سال 1390 به نام «جهاد اقتصادي»، ارتباطي تنگاتنگ پيدا كرده و فعالان و متفكران اين حوزه را ملزم به بحث و استدلال پيرامون ارتباط اقتصاد دانش­ محور و جهاد اقتصادي كرده است.
از آنجا كه بيش از يك دهه از توجه سياست­گذاران كشور به مقوله اقتصاد دانش­ محور مي­ گذرد، جاي آن دارد كه مفاهيم اين حوزه مورد بررسي دقيق­ تر قرار گرفته و نيز عملكرد كشور و چالش­ هاي پيش رو را بسنجيم.

- بررسي سياست­ها و برنامه ­هاي پژوهش و فناوري كشور (قانون حمايت از شركت­هاي دانش­ بنيان،نقشه­ ي جامع علمي كشور، برنامه­ هاي پنج­ساله توسعه و...)
يكي از حلقه­ هاي زنجيره پژوهش و فناوري در يك كشور سياست­گذاري آن است. از جمله اسناد مهمي كه در اين راستا تدوين شده و براي رسيدن به اهداف چشم­ انداز 1404 كشور مورد استفاده قرار گرفته­ اند، مي­ توان به نقشه­ ي جامع علمي كشور، برنامه­ هاي پنج­ ساله توسعه كشور و... اشاره نمود.
اين همايش فرصت مناسبي خواهد بود براي انديشمندان و متخصصان تا از زواياي گوناگون به بررسي اين اسناد پرداخته و با بيان ديدگاه­ هاي خود، زمينه را براي اصلاح برنامه­ هاي آتي كشور فراهم كنند.

- تحليل نقش بخش غيردولتي در فعاليت و تأمين مالي پژوهش و فناوري در ايران و جهان
نتايج بررسي فعاليت­ها و سرمايه­ گذاري­هاي تحقيق و توسعه در ايران و ساير كشورهاي جهان نشان ­مي­دهد در كشورهاي پيشرفته بنگاه­ هاي خصوصي سهم قابل توجهي در تحقيق و توسعه دارند، در حالي كه در كشور ما بخش غيردولتي تمايل چنداني به هزينه كردن در R&D نداشته است.
در اين همايش تلاش مي­ شود به بررسي جايگاه بنگاه­ هاي بزرگ، شركت­هاي خطرپذير و بنگاه­ هاي كوچك در نظام علم و فناوري كشورهاي پيشرفته بپردازيم و نيز علل سرمايه­ گذاري و فعاليت ناچيز بخش خصوصي داخل كشور در تحقيق و توسعه را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم.

- بررسي ساختارها و نهادهاي پژوهش و توسعه فناوري در كشور (پارك­هاي علم و فناوري، شركت­هاي دانش­ بنيان، شهرك­هاي صنعتي، ستادهاي ملي توسعه فناوري)
يكي از سياست­ هاي اصلي كشور در توسعه فناوري ايجاد ساختارها و نهادهاي متنوع و متعدد بوده است. اين نهادها در قالب پارك­هاي علم و فناوري، مراكز رشد، شهرك­هاي فناوري و ... مشغول به فعاليت هستند. با توجه به توسعه كمي و كيفي اين ساختارها در سال­هاي اخير، مطالعات و تحقيقات محدودي در رابطه با سياست ايجاد ساختارهايي از اين دست بر رشد و توسعه فناوري در كشور انجام شده است. در اين محور بررسي جايگاه اين نهادها در تحقق اهداف علم و فناوري كشور و فرصت­ها و چالش­هاي پيرامون رشد و توسعه اين مراكز، مد نظر است تا به اين واسطه ظرفيت علمي پژوهشي مناسب جهت پيشنهادات سياستي پيرامون اين مراكز در برنامه­ هاي آتي كشور فراهم شود.
مديريت نوآوري و رشد توانمندي­ هاي فناوري در صنايع و بنگاه­ها؛ مفاهيم، تجارب و چالش­ها
صنايع و بنگاه­ ها نهادهاي اصلي در اقتصادهاي نوظهور و پيشرفته هستند. رفتار نوآورانه بنگاه­ ها و ميزان تلاش آنها در توسعه قابليت­ هاي فناورانه تحت تأثير عوامل كلان و فرابنگاهي و درون­ بنگاهي است. تأثير عوامل كلان بر رشد توانمندي­ هاي فناوري در ساير محورها مورد بحث قرار خواهد گرفت. در اين محور دغدغه اصلي تأثير عوامل بستري بنگاه­ها بر فعاليت­هاي نوآورانه و بررسي نقش و فعاليت­هاي مديريتي در انجام فعاليت­هاي نوآورانه در بنگاه­هاست. اين محور به دنبال آن است تا تصوير مناسبي از پژوهش­هاي انجام­ شده و همچنين تجارب مفيد بنگاه­ هاي كشور در اين زمينه به دست آيد.

- مديريت پژوهش و فناوري در دانشگاه­ ها و مراكز پژوهشي؛ مفاهيم، تجارب و چالش­ها
مراكز تحقيقاتي و دانشگاه­ ها نهادهاي اصلي تربيت نيروي انساني و توليد دانش پايه­ اي و كاربردي براي نظام نوآوري كشور هستند. حركت دانشگاه­ ها به سمت ارتباط با صنعت و كارآفريني و توسعه فناوري نيازمند انجام اصلاحات ساختاري و تغييراتي در روند مديريتي اين مراكز است. در اين محور بررسي مفاهيم پيرامون بازمهندسي دانشگاه­ ها و مراكز پژوهشي به سمت ارتباط مؤثر با جامعه و صنعت و همچنين بررسي تجارب مفيد دانشگاه­ها و مراكز پژوهشي مد نظر قرار دارد. در اين محور چالش­ هاي تئوريك و عملياتي پيرامون اين موضوع بررسي شده و پيشنهادات راهبردي و عملياتي جهت تسريع روند دانشگاه­ها به سمت اصلاحات و تغييرات مثبت جمع­ بندي خواهد شد.


اطلاعات تماس با دبیرخانه:
تلفن دبيرخانه: 02166005871
فکس دبيرخانه: 02166065139
ایمیل: info@ncrt.ir
وب‌سایت: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۰۴ آذر ۱۳۹۰، ۰۱:۰۰ ب.ظ
وب سایت ارسال‌ها پاسخموضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  همايش ملي كامپيوتر و فناوري اطلاعات sarbandi 0 1,200 ۰۶ آذر ۱۳۹۰، ۱۲:۰۲ ق.ظ
آخرین ارسال: sarbandi
  دومين كنفرانس ملي محاسبات نرم و فن آوري اطلاعات sarbandi 0 777 ۰۵ آذر ۱۳۹۰، ۱۱:۵۸ ب.ظ
آخرین ارسال: sarbandi
  همايش منطقه اي علوم كامپيوتر، مهندسي كامپيوتر و فناوري اطلاعات sarbandi 0 1,050 ۰۴ آذر ۱۳۹۰، ۱۲:۲۶ ب.ظ
آخرین ارسال: sarbandi